Поштовани ученици и родитељи,
У тренутку када се против наше школе, њеног историјског угледа и управе води координисана медијска хајка и организује улична анархија, дужност нам је да се обратимо СПЕЦИФИЧНО СВИМ ученицима и родитељима Гимназије „Јован Јовановић Змај”. Наша школа није простор за приватне ратове, сукобе интереса и скривање истине. Велика већина вас оправдано брине за безбедност своје деце, али ту забринутост НЕ изазивају директор и управа школе ВЕЋ селективне, нетачне и злонамерне информације којима сте изложени. Због тога вас, у име истине, закона и чињеница, отворено питамо:
-
- Да ли су вас чланови Савета родитеља, који тврде да заступају СВЕ вас, обавестили да месецима уназад свесно и намерно ОДБИЈАЈУ да упознају све родитеље са исходима ванредних инспекцијских надзора надлежних државних органа, који су у целости утврдили законит рад школе и директора?
- Да ли су вам пренели званичне Налазе Просветне инспекције који су утврдили:
- Да Гимназија није повредила закон и прописе којима се уређује конституисање Савета родитеља?
- Да Гимназија није повредила прописе којима се уређује недељно оптерећење ученика, вођење електронског дневника и издавање потврда?
- Да је настава за ученике потпуно законито организована у просторијама установа које су верификоване за рад и обављање делатности средњег и високог образовања а да је настава измештена из безбедоносних разлога и то, уз изричиту сагласност оснивача Гимназије и Одлуку Школског одбора? Зашто вам онда свакодневно у медијима понављају лаж да је директор „самовољно и противзаконито раселио децу“ када су им сва документа предата давних дана?
- Да наставу појединих предмета који нису по вољи оних које су ти професори заменили, изводе лица која у целости испуњавају све прописане услове за рад у складу са законом а што је инспекција таксативно утврдила увидом у документе?
- Да је ванредним инспекцијским надзором децидно констатовано да Гимназија није повредила закон или прописе којима се уређује поступање установе у одговору на насиље већ се ради о лажном пријављивању насиља у школи?
- Да ли су вас обавестили да је Просветна инспекција изричито указала директору Школе да су понашања појединих родитеља таква да захтевају хитну реакцију школе јер дискриминишу, етикетирају и клеветају ученике, вређају углед, част и и достојанство личности запослених и директора?
- Да ли су вас обавестили да су Инспекција рада и Просветна инспекција јасно утврдиле да је обустава рада појединих професора у марту месецу (такозвани штрајк упозорења) у целости била незаконита, као и да је о свим тачкама из захтева синдиката већ било расправљано у законитој процедури, што је Савет родитеља такође одбио да вам пренесе?
- Да ли вам је ужи круг Савета родитеља рекао да су сами, у редовној процедури, заказали седницу Савета за среду, 13.05.2026. године у 18:00 часова, и да им је директор установе уредно и благовремено обезбедио све техничке и безбедносне услове за одржавање исте унутар зграде данима пре 13.05.2026.године?
- Зашто су вам онда прећутали да су, уместо цивилизованог рада као представници свих вас, родитеља, на тој заказаној седници, испред школе организовали нелегални улични притисак и звиждање од 90 минута док је трајала настава? Да ли су вам рекли да је Законом о јавном окупљању строго и апсолутно забрањен било какaв јавни скуп испред школских објеката јер се тиме угрожава безбедност малолетника: у тој смени су била и деца 7. и 8. разреда основне школе и малолетни ученици Гимназије?
- Да ли су вас упознали са застрашујућим чињеницама са сигурносних камера од среде, које су забележиле да је један од родитеља и чланова тог истог Савета прескочио капију у задњем дворишту, снимао зграду телефоном и лично ОН наводио, подстрекавао и снимао децу да отворе прозоре изнутра и искоче напоље на бетон, а онда те исте снимке пласирао јавности и медијима свесно их лажно приказујући као „паничан страх деце која беже и искачу кроз прозоре” за време малог одмора?
- Да ли вам је руководство Савета икада признало да је председница Савета родитеља истовремено и сувласник једне приватне гимназије у Новом Саду, те да скривањем и прикривањем званичних државних одлука свесно индукује немире, хаос и незакоње у нашој, јавној школи? “Тројански коњ“ убачен да изнутра уништава и подрива најстарију установу да би њена, нова и приватна и не бесплатна, могла да профитира?
- Да ли су вас обавестили да поједини најгласнији представници Савета родитеља воде личну освету против директора јер им је, поступајући строго по закону, ускратио додатни рад у нашој школи поред њиховог редовног посла на факултету, чиме су остали без тих додатних примања, а до тог тренутка им је директор био „светиња” и нису имали нити једну замерку на његов рад, професионализам, моралност, подобност, стручност итд итд?
- Да ли су вас упознали са чињеницом да се иде и корак по корак даље у клеветтама и неистинама и са монструозном лажном пријавом једног члана Савета, иначе универзитетског професора (такође острашћеног јер му је престао додатни ангажман у школи), који је лажно пријавио да је његова ћерка била жртва сексуалног злостављања у школи — што је хитно испитано од стране надлежних државних органа и децидно утврђено и доказано да је пријава у целости била лажна и правно и суштински, неутемељена?
- Да ли су вам, коначно, саопштили праву истину у вези са „закључавањем” деце? Да ли су вам рекли да је директор поступао по одлуци Школског одборакоји је једногласно наложио директору а он поступио и обавестио ученике и запослене да ће САМО за време трајања малог одмора 13.05.2026. године школа превентивно бити закључана, јер су за то време била најављена масовна незаконита окупљања испред улаза? Да ли су вам рекли да су о томе сви унутар смене били благовремено обавештени, и да су ученици потпуно редовно и најнормалније провели све остале одморе тог дана?
Драги родитељи, школу и будућност наше деце не руши директор, нити запослени који желе да изнесу истину. Руши је група од неколико појединаца који крију државне папире, манипулишу малолетницима и свесно их излажу физичким опасностима на прозорима ради остваривања личних амбиција, финансијске добити, личне освете.
Управа Гимназије „Јован Јовановић Змај” најоштрије осуђује сваки вид насиља.
Управа Гимназије је предузела све правне мере, обавештени су сви надлежни државни и правосудни органи о овим догађајима.
Школа је безбедна све док се појединци не умешају да незаконито ремете и онемогућавају рад школе и наставу. Настава се одвија редовно и ми нећемо дозволити да улична анархија и дезинформације угасе закон и историјски углед наше институције. Хвала огромној већини родитеља који све ово време препознају медијски спин и остају стабилна подршка својој школи.
Да ли су Вас, на крају, они који Вас позивају на уличне протесте, икада подсетили на то ко је човек ког јавно линчују? Да ли су Вам рекли да је директор Гимназије и даље онај исти „стари”, дугогодишњи директор — носилац највиших националних, међународних и верских одликовања и знамења? Да ли су Вам рекли да се тим највишим друштвеним и духовним признањима данас на друштвеним мрежама простачки подсмевају управо они који иза себе немају нити једно једино признање?
Драги ученици, поштовани родитељи, ово што месецима уназад гледате и читате на друштвеним мрежама, вибер групама, појединим медијима итд. су клевете које износе појединци, увек исти, који се “крију“ иза разних анонимних пријава, објава, група итд.
Ко жели да сазна истину а потом да слободном вољом донесе одлуку: истина: наспрам клевета и лажи, сасвим једноставно то може учинити читањем и праћењем обавештења и саопштења школе на њеном званичном сајту. На званичном сајту Ваше школе њих потписују директор и школски одбор а не као што то чине они који урушавају углед и част школе: анонимно, без имена али и без достојанства и скрупула.
Ово није никаква „борба за права родитеља”, није директор тај који је родитељима ускратио права! То су учинили и чине појединци пресвучени и убачени да као “редовни универзитетски професори“, и сл, плански организују хајку, говор мржње и бруталан прогон директора др Радивоја П. Стојковића лично, са директним циљем стварања непријатељског окружења, нетрпељивости и отворене мржње према њему и свима који стану уз њега и поштују закон а понајвише да уруше вишедеценијски углед школе, ком угледу је, сложићете се, у значајној мери допринео управо “тај“ и “такав“ Радивоје Стојковић.
С поштовањем,
Управа Гимназије
