Драги ученици, поштовани родитељи,
Обраћамо вам се у циљу пружања благовремених и тачних информација, са примарном намером да у школску заједницу вратимо неопходан мир, стабилност и осећај безбедности. Наша установа, као институција од националног значаја, има апсолутну дужност и одговорност да обезбеди несметано одвијање васпитно-образовног процеса и потпуну заштиту за сваког ученика и запосленог.
Поводом безбедносних догађаја који су се одиграли у среду, 13.05.2026. године, као и потоњих организованих дешавања у јавности, обавештавамо вас да је управа школе поступала у свему према строго утврђеним законским нормама:
-
- Шта је претходило догађајима од 13.05.2026. – Јавни позив на улични притисак, а не на „нормалан разговор“
Пре доношења било каквих безбедносних мера, јавним простором и друштвеним мрежама пласиран је наменски дизајниран плакат-позив за окупљање у среду, 13.05. у 17:30 часова. Супротно тврдњама председнице Савета родитеља у медијским иступима да је реч о позиву на „нормалан разговор и миран скуп“, визуелни идентитет овог плаката сведочи о потпуно другачијим намерама.
Употребљени симболи — приказ масовног и неконтролисаног уличног окупљања, упаљене бакље и пиротехника у позадини, ратоборни поклич „Не дамо Јовину! Сви испред Машинске“, уз агресивну и борбену иконографију — јасно сведоче да циљ скупа није био институционални дијалог, већ свесно генерисање тензије, улични притисак и нарушавање јавног реда и мира непосредно испред објекта школе. Управа школе је, суочена са оваквим експлицитним најавама високог безбедносног ризика, имала законску и моралну обавезу да реагује превентивно.
-
- Догађаји од 13.05.2026. – Законита безбедносна мера, а не „талачка криза“
Управо услед поменутог јавно најављеног, а нерегистрованог и противзаконитог јавног и масовног уличног скупа испред зграде Машинске школе (где се привремено одвија део наше наставе), а у циљу превентивне заштите ученика од евентуалног и незаконитог уласка трећих лица окупљених кроз овакву врсту узнемирујућих позива, спроведена је одлука о привременом ограничењу изласка из зграде искључиво током трајања поподневног малог одмора (од 17:00 часова).
Недозвољеност скупа и присуство малолетника:
Наглашавамо да су јавна окупљања испред просветних установа законом изричито забрањена. Ова забрана има посебну тежину и императивни карактер у конкретном случају, будући да се у објекту у то време несметано одвијала редовна поподневна настава за малолетне ученике VII и VIII разреда основне школе, као и за ученике гимназије и Машинске школе. Тврдње организатора да су у питању „били само родитељи“ правно су ирелевантне, јер скуп није био окупљање унутар тела школе (попут Савета родитеља), већ спољни притисак групе лица која је својим понашањем директно угрозила безбедносни периметар установе у којој бораве деца.
Процедурална обавеза:
Према члану 126. Закона о основама система образовања и васпитања (ЗОСОВ) и важећим државним безбедносним протоколима у просвети, руководилац установе је дужан да закључа спољна врата објекта у моменту постојања спољних безбедносних ризика. Циљ ове мере био је искључиво онемогућавање неовлашћеног уласка поменутих трећих лица у просторије у којима бораве малолетници. Сви ученици и запослени су о овој превентивној мери били благовремено обавештени истакнутим обавештењима на свим улазима, евидентирањем кроз Књигу дежурства, као и непосредним читањем одлуке по учионицама пре почетка скупа. Сви претходни одмори тог дана искоришћени су потпуно слободно.
-
- Јавни иступи појединих запослених и свесно ширење панике
Недопустиво је да поједини наставници који су у то време држали наставу у обезбеђеном унутрашњем простору школе, накнадно дају нетачне и узнемирујуће изјаве у медијима и на друштвеним мрежама. Посебно указујемо на јавне тврдње професорке социологије Марије Васић пласиране преко канала организације „Разглас“ и медијске куће Н1, у којима се законито поступање управе назива „озбиљним кривичним делом“, уз пласирање опасних неистина да су „деца у сали за физичко била закључана“ и да су због тога „била у паници“.
Истина је да је криза изазвана искључиво спољним деловањем непријављеног и незаконитог окупљања на улици, а нипошто законитим поступањем управе школе – које је било једино правно и морално исправно у том тренутку ради заштите ђака. Покушај појединих просветних радника да превентивне безбедносне мере јавно подводе под „аутократију и самовољу“ представља грубу повреду радне дисциплине и свесно генерисање панике међу родитељима.
-
- Истина о снимцима искакања кроз прозоре – Режирана манипулација од стране трећег лица
Посебно скрећемо пажњу јавности и родитељима на видео-снимке који су пласирани на друштвеним мрежама, а преко којих је свесно креиран привид да ученици самоиницијативно искачу кроз прозоре школе у знак протеста против директора.
Званичне чињенице говоре следеће:
-
- Један од родитеља ученика је, кршећи закон и безбедносне протоколе, неовлашћено ушао на школски посед тј. у задњи део дворишта, док су друга лица скандирала испред главног улаза.
- Поменуто лице је пришло прозорима учионица и, снимајући камером на телефону, активно наговарало, подстрекивало и вршило притисак на малолетне ученике да отварају прозоре и искачу кроз њих.
- Излазак појединих ученика кроз прозоре није био никакав спонтани бунт нити реакција на рад директора, већ директна последица притиска и манипулације одрасле особе која је инцидент свесно режирала ради креирања и пласирања видео-материјала.
- Школа је поводом наведног такође предузела законске кораке.
Најоштрије осуђујемо злоупотребу наше деце и просторија школе за потребе медијских манипулација и личних обрачуна.
-
- Перформанс испред Градске куће (15.05.) – Замена теза, политички притисак и јавни линч
У петак, 15.05.2026. године, испред Градске куће у Новом Саду организован је и реализован јавни перформанс с циљем пласирања радикалног наратива о наводној „кривичној одговорности директора“. Дужност нам је да родитеље и јавност упознамо са чињеницом да су овај скуп директно организовали и у њему учествовали поједини професори школе (који су у време протеста 13.05. држали наставу у безбедним учионицама), поједини чланови Савета родитеља, као и њихова сопствена деца, ученици школе, који су увучени у политички перформанс одраслих.
О стварним намерама организатора и самом агресивном карактеру овог скупа најбоље говори чињеница да су присутни том приликом бацали на земљу и јавно газили унапред припремљене и одштампане фотографије директора школе и пратеће плакате са циљаним порукама попут:
„Опасност за децу је Р. не Родитељи!“, „ХАЛО, ОДГОВОРНИ, ДА ЛИ ЈЕ МОЈЕ ДЕТЕ БЕЗБЕДНО У ШКОЛИ?“, „ДОКЛЕ!!“ и „ОСТАВКА!“ .
Овакав чин отвореног јавног линча, таргетирања и свесног урушавања личног и професионалног интегритета руководиоца једне установе од националног значаја, представља најгрубље кршење свих просветних, законских и моралних кодекса. Посебно поражава чињеница да су професори школе, који би морали бити пример педагошког деловања, активно учествовали у овом чину и пред очима ученика, пролазника,медија и читаве јавности демонстрирали и подстрекавали овакав вид уличног понашања.
Школа неће подлећи оваквим режираним притисцима нити манипулацији нашим ученицима у сврху личних и политичких обрачуна.
-
- Апел медијима и правна заштита установе
Апелујемо на медије да убудуће, пре објављивања једностраних и сензационалистичких информација, обавезно провере званичан сајт школе на коме ће благовремено бити објављивана саопштења за јавност, родитеље и ученике школе.
Свако даље непроверено објављивање текстова и прилога који противправно и неосновано штете угледу установе од националног интереса, каква је Гимназија „Јован Јовановић Змај“ у Новом Саду, као и управи ове школе, директору и запосленима, биће подложно хитном покретању законом предвиђених судских поступака ради заштите части, достојанства и угледа институције.
-
- Несметан наставни процес и стабилност установе
Управа школе најоштрије осуђује сваки покушај ширења панике, дезинформација и вансистемског ометања рада установе, а нарочито током данашњег дана (субота, 16.05.2026. године), када стотине кандидата у нашем објекту полаже изузетно важан државни пријемни испит за упис у специјализована одељења.
Уверавамо вас да Школски одбор и управа школе, у сталној координацији са надлежним државним органима и просветним инспекцијама, предузимају све законом и протоколима прописане, обавезујуће и превентивне мере како би се осигурала законитост рада, пуна безбедност деце и несметан завршетак школске године. Наставни процес и спровођење испита одвијаће се у свему редовно, стабилно и у пуном законском капацитету.
Позивамо ученике и родитеље да остану мирни, да информације примају искључиво путем званичних канала комуникације школе и да не подлежу непровереним наводима на друштвеним мрежама.
У Новом Саду, субота, 16.05.2026. године
Директор и Школски одбор Гимназије „Јован Јовановић Змај“
